Tarım Sektöründe Kredilendirme Süreci Parametreleri ile Gerçek Kişi Çiftçinin Moralite Analizine Yönelik Uygulama

Hakan KARA, Ayşe NECEF YERELİ

Öz

Gerçek veya tüzel kişiler, hangi sektörde faaliyet gösterdiklerine bakmaksızın, faaliyetlerini desteklemek ve erişmek istedikleri kâr hedefine ulaşabilmek için ek fon ihtiyacı duyabilirler. Rasyonel hiçbir girişimci zarar edeceğim düşüncesiyle bir faaliyette bulunmaz. Üretim faktörleri bir araya getirilirken bu üretim faktörlerinden bir tanesi olan Sermaye, her girişimcinin ihtiyacını şiddetli bir şekilde hissettiği faktörlerden biridir.

İşte bu noktada dış kaynak, yani yabancı kaynak kullanımı kreditör durumunda olan bankalar kanalı ile ülkemizde en çok tercih edilen yabancı kaynak türüdür.

Bankaların sağlamış olduğu bu hizmetin adı kredi olarak adlandırılır. Kredi ile ilgili pek çok tanım yapılmakla birlikte belli bir süre için, belli bir bedel karşılığında talep edilen tutarın ve/veya itibarın ihtiyaç sahibine ödünç verilmesi sürecinden oluşmaktadır.

Bu çalışmada ele aldığımız gerçek kişi bir çiftçinin mali olmayan (moralite) kriterlerinin ölçülmesi ve kredi notunun hesaplanması ile birlikte banka nezdindeki itibarının nasıl olacağı hususunda bir fikir ortaya konulmaya çalışılmıştır.


Tam Metin:

PDF

Referanslar

  1. BABUŞÇU Şenol, "Bankalarda Risk Yönetimi”, Akademi Consulting & Training Yayınevi, 2005(a)
  2. BABUŞÇU Şenol, HAZAR Adalet, EKİM KOCAMAN Bade, "Kredilendirmede Finansal Tablolar Analizi",Bankacılık Akademisim Yayınları MYO 3, Ankara, 2017
  3. DOLUN Leyla, "Mikro Finansman", Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş., Genel Araştırmalar, Ankara Nisan 2005
  4. ÖZDEMİR Muharrem, "Finansal Yönetim”, Türkmen Kitap Evi, İstanbul 1999.
  5. STIFTUNG Friedrich Ebert, Dünya Ticaret Örgütü’nün Tarım Anlaşması ve Türkiye, İstanbul, 1998.
  6. TAŞKIRAN Reyhan ve ÖZÜDOĞRU Haşim, "Türkiye’de tarımsal kredi uygulamaları", Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dergisi, 1, 150-163. 2010
  7. TERİN Mustafa, GÜLER İrfan Okan, AKSOY Adem, "Türkiye’de Tarımsal Üretim ve Tarımsal Kredi", Iğdır Üni. Fen Bilimleri Enst. Der. / Iğdır Univ. J. Inst. Sci. & Tech. 4(1): 67-72, 2014.
  8. https://www.tarimorman.gov.tr/ (Erişim Tarihi: 18/12/2018)
  9. http://www.resmigazete.gov.tr (Erişim Tarihi: 18/12/2018)

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.

hack forum alfa shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi Hacklink al
cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon AstroPay paykasa

hacklink hacklink paketleri hacklink nedir hacklink panel